Typy zmiennych w Java

Po zapoznaniu się z koncepcją zmiennej w poprzednim wpisie czas przyjrzeć się bliżej typom zmiennych.

Java jest językiem statycznie i silnie typowanym. Co to znaczy? W poprzednim podrozdziale poznałeś zmienne, jak pewnie pamiętasz przykłady które tam podałem nie działają w Java. Otóż każda zmienna w Java musi mieć swój typ. Typ ten ustawia się w momencie tworzenia zmiennej i nie może on być później zmieniony. Właśnie ta nie zmienność typu określana jest jako silne typowanie. Z kolei statyczne typowanie wymusza podanie typu w trakcie tworzenia (deklaracji) zmiennej. Co to jest deklaracja zmiennej? Otóż kompilator Java musi wiedzieć, że zmierzamy używać pewnej nazwy jako zmiennej, poinformowanie kompilatora o takim zamiarze nazywamy właśnie deklaracją zmiennej. Więc jak zadeklarować zmienna? Bardzo prosto:

najpierw podajemy jej typ, potem nazwę. Na powyższym przykładzie w pierwszej linii zadeklarowaliśmy zmienną variable2, typu int. W drugiej linii przypisaliśmy wcześniej utworzonej zmiennej wartość 55 (zadeklarować oraz utworzyć w tym kontekście oznaczają to samo). Jak widzisz, deklaracja odbywa się przez podanie typu zmiennej, potem podanie jej nazwy.

Wróćmy jednak do samego typu. Czym jest ten wielokrotnie wspominany typ? Typ oznacza inaczej rodzaj lub korzystając z analogii do świata zwierząt gatunek zmiennej. Kontynuując dalej to skojarzenie, kompilator można porównać do sklepu zoologicznego. W momencie deklaracji zmiennej mówisz do sprzedawcy: Poproszę kotka, nazwę go Filemon; oraz rybkę którą nazwę Bobik. Przekładając to na język Java powyższe zamówienie wyglądało by następująco:

Kompilator również pilnuje, żeby przez pomyłkę nie zacząć traktować kota jak rybkę (np. wsadzając go do akwarium), próba przypisania kota do ryby:

zakończy się błędem kompilacji.

Więcej o typach oraz zależnościach między nimi dowiesz się w kolejnych wpisach, gdzie poznasz programowanie obiektowe. Na chwilę obecną wystarczy Tobie wiedza, że typ zmiennej musi być podany przy jej deklaracji oraz że można przypisywać do siebie tylko zmienne tego samego typu.

Wracając na chwile jeszcze do samych operacji deklarowania oraz przypisywania zmiennych. Nie musisz tego robić w dwóch krokach (najpierw deklaracja, potem przypisanie wartości). W Java zazwyczaj robi się to w jednym kroku:

od razu przyjmie wartość 889. Oczywiście wszystkie właściwości operacji przypisania które poznałeś w poprzedniej podsekcji również tutaj mają zastosowanie. W dziewięciu przypadkach na dziesięć zmienne w Java inicjalizowane (tj. przypisywana jest im wartość) są od razu w momencie ich deklaracji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *