Pierwszy program w Javie (cz. 3)

W poprzednich dwóch częściach (1, 2) napisaliśmy oraz przeanalizowaliśmy pierwszy program w Javie. Pierwszy wpis poświęcony był stworzeniu pierwszego programu z wykorzystaniem najprostszych narzędzi, tj. notatnika oraz konsoli. Teraz napiszemy ten sam program jeszcze raz, z tym że wykorzystamy Eclipse IDE do jego stworzenia.

Eclipse IDE ułatwi nam takie zadania jak tworzenie pakietu oraz klasy. Oprócz tego skompiluje oraz uruchomi za nas nasz program. Wszystko to bez opuszczania tego narzędzia! Więc zaczynajmy!

Czasy programowania w notatniku przeminęły bezpowrotnie. Oczywiście dalej można to robić, nikt Tobie tego nie zabroni. Jednakże użycie zintegrowanego środowiska deweloperskiego (ang. Integrated Development Environment, IDE) bardzo ułatwia życie oraz przyśpiesza samo programowanie.

Możliwe, że kiedyś próbowałeś rozkręcić jakieś urządzenie elektroniczne. Zazwyczaj stosowane są tam śrubki na wkrętak krzyżakowy. Niestety nie zawsze mamy odpowiedni rozmiar krzyżaka pod ręką, dlatego czasem można stosować do tego zadania nóż. Oczywiście nie jest to najlepsze narzędzie, ale może doskonale służyć jako zamiennik. Niestety stosowanie takiego zamiennika czasem prowadzi do uszkodzeń śrubki. Z tego powodu lepiej jest używać odpowiednich wkrętaków.

Podobnie jest z notatnikiem oraz IDE. Można programować w notatniku ale o wiele lepiej jest użyć profesjonalnego narzędzia jakim jest IDE.

Reszta kursu będzie się opierała właśnie o wykorzystanie Eclipse IDE. Program ten możesz pobrać z oficjalnej strony. Dostępnych jest tam wiele różnych wersji, dedykowanych do różnych języków. My w czasie tego kursu będziemy używać Eclipse IDE for Java Developers. Po pobraniu archiwum rozpakuj je gdzieś na dysku i uruchom plik eclipse.exe (w wersji dla Windows) lub eclipse (w wersji dla Linuksa).

Po uruchomieniu zobaczysz następujący ekran wyboru przestrzeni roboczej (ang. workspace):

Wybró przestrzeni roboczej w Eclipse

Wybró przestrzeni roboczej w Eclipse

Workspace pozwala organizować projekty w grupy. Możesz mieć osobny workspace dla projektów firmowych; osobny dla projektów OpenSource w których się udzielasz oraz osobny dla projektów testowych. Na chwilę obecną wybierz domyślną lokalizację.

Po wybraniu workspace zobaczysz następujące okno:

Ekran powitaly Eclipse

Ekran powitaly Eclipse

To jest ekran powitalny (ang. welcome screen). Nie będzie on nam do niczego potrzebny, zamknij go klikając w ikonę „x”

Zamykanie ekranu powitalnego w Eclipse

Zamykanie ekranu powitalnego w Eclipse

To co widzisz aktualnie:

Eclipse IDE po instalacji

Eclipse IDE po instalacji

jest właściwym IDE. Na początku możesz być trochę przerażony ilością okien, przycisków oraz dostępnych opcji. Moje pierwsze odczucia były bardzo podobne, z czasem jednak nauczyłem się wykorzystywać możliwości tego oprogramowania. W tym kursie nauczę Ciebie podstawowej obsługi Eclipse IDE. Poprowadzę krok po kroku, więc nie ma się czego obawiać 😉

Pierwszy program w Eclipse IDE

Skoro uruchomiliśmy już Eclipse IDE, to napiszmy w nim nasz pierwszy program.

W tym celu będziemy musieli założyć projekt. Niestety każda klasa musi przynależeć do jednego projektu, nie można ot tak po prostu stworzyć sobie samą jedną klasę Java i ją uruchomić. Sam projekt jest czymś więcej niż tylko elementem grupującym kod źródłowy ale o tym będzie później.

Nowy projekt założysz klikając po kolei File > New > Java Project. Następnie w oknie nowego projektu wpisujesz jego nazwę (pole Project Name), niech będzie to „PierwszyProgram”. Nic więcej nie musisz zmieniać, po prostu kliknij na przycisk Finish:

Tworzenie nowego projektu w Eclipse IDE

Tworzenie nowego projektu w Eclipse IDE

Wszystkie projekty w aktualnym workspace możesz przeglądać w widoku Package Explorer. Tam też pojawił się nasz nowo utworzony projekt o nazwie PierwszyProgram.

Pierwszy program w widoku Package Explorer

Pierwszy program w widoku Package Explorer

Eclipse IDE potrafi obsługiwać wiele języków programowania. Literka „J” na ikonie folderu obok „PierwszyProgram” wskazuje że ten projekt jest projektem Java. Oznacza to że został tak przygotowany aby możliwe było uruchamianie kodu Java.

Przejdźmy teraz do utworzenia odpowiedniego pakietu, w którym umieścimy nasz plik źródłowy. W tym celu należy rozwinąć zawartość naszego projektu klikając na trójkąt po lewej stronie (lub klikając dwa razy w nazwę projektu). Następnie kliknąć prawym myszy na katalogu src, z menu kontekstowego wybrać New > Package. Eclipse wyświetli nam formularz w którym w polu Name wpisujemy naszą nazwę pakietu: pl.naukajava. Na koniec zatwierdzamy operację, klikając w przycisk Finish.

Dodawanie nowego pakiety w Eclipse IDE

Dodawanie nowego pakiety w Eclipse IDE

Formularz tworzenia nowego pakietu w Eclipse IDE

Formularz tworzenia nowego pakietu w Eclipse IDE

Kolejnym krokiem jest utworzenie klasy z metoda main. Żeby stworzyć nowa klasę kliknij prawym przyciskiem myszy na stworzonym wcześniej pakiecie, następnie z menu kontekstowego wybierz New > Class. Zobaczysz okno do tworzenia nowej klasy Java. Kiedy widzisz je po raz pierwszy może wydawać się skomplikowane. Na chwilę obecną interesują nas tylko dwie rzeczy. Najpierw w polu Name, wprowadź nazwę klasy tj. „PierwszyProgram”. Następnie zaznacz kwadrat przy public static void main(String[] args). Standardowo na końcu potwierdzasz całą operację klikając na przycisk Finish.

Dodawanie nowej klasy w Eclipse IDE

Dodawanie nowej klasy w Eclipse IDE

Tworzenie nowej klasy w Eclipse IDE

Tworzenie nowej klasy w Eclipse IDE

W ten sposób Eclipse wygenerował nam praktycznie cały kod naszego pierwszego programu. Teraz wystarczy wpisać instrukcję System.out.println(„To jest pierwszy program”); w ciele metody main.

Pierwszy program w Javie w Eclipse IDE

Pierwszy program w Javie w Eclipse IDE

Żeby lepiej poznać środowisko Eclipse naszą pierwszą klasę stworzyliśmy idąc trochę okrężną drogą. Mianowicie, pakiet można założyć bezpośrednio z okna New Class. Po prost w polu Package wpisując jego nazwę. Eclipse wykryje że dany pakiet jeszcze nie istnieje i go utworzy tuż przed utworzeniem pliku klasy.

Okno New Class zawiera więcej użytecznych opcji niż tylko wybranie (lub stworzenie) pakietu. O części z nich dowiesz się z tego kursu. Zachęcam Ciebie do śmiałego eksperymentowania! Gwarantuję Tobie, że nic nie popsujesz, a nauczysz się wiele. Pamiętaj również, że fundamentem każdego sukcesu nauki są porażki. Nie obawiaj się ich, traktuj je jako źródło nowej wiedzy oraz doświadczeń.

Skoro mamy już gotowy nasz pierwszy program, to warto go uruchomić i sprawdzić czy działa. W tym celu ponownie wykorzystamy możliwości Eclipse, żeby nie bawić się linią komend. Uruchomienie programu jest banalnie proste, wystarczy kliknąć na ikonę play w zielonym kółku. Efekt końcowy programu zobaczysz w widoku Console.

Wynik uruchomienia pierwszego programu w Javie w Eclipse IDE

Wynik uruchomienia pierwszego programu w Javie w Eclipse IDE

Tym sposobem powtórzyliśmy całe ćwiczenie z sekcji [sub:Programowanie-w-notatniku] wykorzystując do tego Eclipse IDE. W dalszej części kursu będziemy się posługiwać wyłącznie tym narzędziem. Nauczysz się też jego zaawansowanych opcji ułatwiających codzienną pracę z kodem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *