Pierwszy program w Javie (cz. 1)

Najwyższy czas napisać pierwszy program w Javie!

Żeby tradycji stało się zadość pierwszy program tzw. Hello World musi wypisać tekst na ekran (tzn. „standardowe wyjście”).

Wpis ten podzielony jest na kilka części. W części pierwszej zaczniemy do napisania pierwszego programu w Java wykorzystując do tego najprostsze możliwe narzędzia. Czyli notatnik (lub dowolny edytor tekstów, nie nie może to być „Word”) oraz konsolę. W kolejnej części zajmiemy się dokładną analizą kodu. Natomiast w części ostatniej przejdziemy do napisania oraz uruchomienia tego samego programu w Eclipse IDE. Zaczynajmy!

Programowanie w „notatniku”

Uruchom dowolny edytor tekstowy. W systemie Windows będzie to notatnik, natomiast pod Linuksem np. GEdit. Później przepisz poniższy listing. (listingiem nazywamy „wydrukowany” kod programu):

Potem utwórz katalog pierwszy-program w środku niego utwórz katalog pl w nim naukajava i w tym to katalogu zapisz plik pod nazwa PierwszyProgram.java (ważne żeby ten plik miał rozszerzenie java, a nie txt). Struktura katalogów powinna wyglądać następująco:

Drzew katalogów dla pierwszego programu w Java

Kolejnym krokiem jest kompilacja kodu źródłowego do Byte Code’u. W tym celu potrzebował będziesz znowu konsoli. Używając polecenia cd przejdź do katalogu pierwszy-program i wydaj komendę:

Jeżeli przepisałeś bezbłędnie powyższy listing to w katalogu pl/naukajava pojawi się plik PierwszyProgram.class. Plik ten właśnie zawiera Byte Code który zostanie wykonany przez maszynę wirtualną. W przypadku kiedy plik PierwszyProgram.class nie istnieje oznacza to że pewnie popełniłeś błąd w przepisywaniu. Kompilator podpowie Tobie gdzie jest błąd, więc spójrz jeszcze raz w konsolę.

Jeżeli masz już plik PierwszyProgram.class możesz go uruchomić wykonując polecenie:

Zauważ, że parametr dla polecenia java nie zawiera rozszerzenia pliku, oraz ukośniki zostały zastąpione kropkami.

Efektem tego polecenia będzie napis „To jest pierwszy program w Javie”. W ten właśnie sposób napisałeś swój pierwszy program w Javie!

W ramach ćwiczenia, zmień tekst wewnątrz cudzysłowów w kodzie źródłowym programu. Następnie jeszcze raz przeprowadź kompilację programu (polecenie javac) oraz go uruchom (polecenie java) i rozkoszuj się efektem.

1 Comment Pierwszy program w Javie (cz. 1)

  1. Dominik

    Właśnie zrobiłem i działa. Dziękuję za łopatologiczne wyjaśnienie, bo wcześniej nawet nie byłem w stanie ściągnąć development kitu na Ubuntu… Zaczynam widzieć jakieś światełko w tunelu 😉

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *