Czym się różni JRE od JDK?

Świat Java pełen jest trzyliterowych skrótów: JDK, JVM, JRE, SDK, JSF, JMX… i tak dalej. Dwa najbardziej podstawowe akronimy to JRE oraz JDK. Często zdarza się, że są one mylone. Wyjaśnijmy sobie, raz na zawsze co one oznaczają oraz czym się różnią. Zacznijmy od JRE!

JRE, czyli Java Runtime Environment (środowisko uruchomieniowe Java). Programy napisane w Java, nie będą działały bezpośrednio na komputerze. Do ich uruchomienia potrzebna jest maszyna wirtualna (JVM; więcej na ten temat przeczytasz we wpisie: jak działa Java). Żeby móc uruchomić aplikację w Java trzeba posiadać maszynę wirtualną, czyli zainstalowane JRE na swoim komputerze. W skład JRE wchodzą wszystkie komponenty potrzebne do uruchomienia aplikacji Java. JRE instalowane jest na komputerach użytkowników końcowych aplikacji oraz na serwerach udostępniających aplikację w formie strony WWW w internecie.

JDK, czyli Java Development Kit (zestaw developera Java). Jest to takie „JRE” na sterydach, gdyż oprócz wszystkiego tego, co znajduje się w JRE, dostarcza również narzędzia potrzebne do stworzenia oprogramowania takie, chociażby jak kompilator oraz inne umożliwiające min. analizę działania aplikacji. Bez JDK nie będziesz w stanie stworzyć aplikacji Java… chociażby dlatego, że nie będziesz, mógł skompilować kod bez kompilatora ;). Dlatego właśnie JDK instalowane jest na komputerach programistów piszących oprogramowanie w Java.

Podsumowując, JRE jest dla użytkowników końcowych, pozwala uruchomić oprogramowanie stworzone przez programistów. Natomiast JDK jest dla programistów, po to, żeby mogli tworzyć oprogramowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *