Co to jest Java?

Zastanawiałeś się kiedyś co to jest Java?

Jeżeli używasz na co dzień systemu Windows, pewnie już nie raz widziałeś komunikat o tym, że dostępna jest nowsza wersja Java i trzeba ją zaktualizować… otóż Java to nie tylko program który trzeba aktualizować.

Java to nie tylko język programowania. Stworzony w 1995 roku w laboratoriach Sun Microsystems. Też nie sam kompilator czy dołączona biblioteka standardowa.

To przede wszystkim platforma pozwalająca na uruchamianie aplikacji napisanych w przeróżnych językach programowania.

Czasem zastanawiam się, czy autorzy wtedy w ’95 roku spodziewali się takiego sukcesu ich dzieła.

Aktualnie Java jest najbardziej popularnym językiem programowania. Większość ofert pracy dla programistów właśnie wymaga znajomości tego języka. Dobry programista Java może przebierać w ofertach pracy w kraju oraz za granicą.

Pod pojęciem ‚Java’ często ukrywa się również Maszyna Wirtualna Java (Java Virtual Machine – JVM). Bez niej język Java na pewno by nie istniał, ale również możliwe że nie  zyskał by takiej popularności.

Więc czym jest JVM? To właśnie dzięki maszynie wirtualnej aplikacja napisana w Java może być uruchomiona na Winowsie, Linuksie czy innym systemie operacyjnym. Nie potrzebne są do tego dodatkowe narzędzia czy czynności takie jak rekompilacja. Dzięki JVM Byte Code, po prostu uruchamiany jest ten sam plik.

Więc, co to jest Java? Moim zdaniem odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Oczywiście, jest to język programowania oraz cała platforma programistyczna. Z mojego punktu widzenia „Java” to również ludzie tworzący społeczność, organizujący konferencje, piszący nowe biblioteki oraz aplikacje. Jest to również cały ekosystem związany z JVM (który by nie powstał gdyby nie Java), alternatywne języki programowania kompilowane do JVM Byte Code. Jęyki takie jak: Jython, Clojure, Scala, Jruby, Kotlin itp.

Najprostszą odpowiedzią na tak postawione pytanie będzie: to zależy. To zależy, jak szeroko patrzymy…

1 Comment Co to jest Java?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *